نصب ایرواشر

نصب ایرواشر

نصب ایرواشر،راه اندازی ایرواشر

بهین انرژی اجرا تاسیسات مکانیکی پروژه های صنعتی و ساختمانی

اجرا موتورخانه های حرارتی و برودتی ، نصب مبدل ها ، نصب دیگ های چدنی وفولادی و بخار ، نصب چیلرهای جذبی وتراکمی ،نصب برج خنک کننده ،نصب بوستر پمپ های آبرسانی و آتش نشانی،  اجرا سونا و استخر و جکوزی، نصب هواساز و ایرواشر ،اجرا  سیستمهای هوای فشرده، لوله کشی فاضلاب ، اجرا سیستم های سرد و گرم مصرفی،  اجرا لوله کشی گاز طبی ،آبیاری قطره ای، اجرا سیستم  گرمایش از کف، اسپرینکلر، سیستمهای تصفیه ،اجرا لوله های گالوانیزه و استیل ،مانسمان،مسی و………….

ایر واشر (Air washer)

سال ها پیش از ایجاد کوئل‏های پره‏ دار،اسپری آب تقریبا به عنوان تنها وسیله منحصر به فرد برای ایجاد برودت مورد استفاده قرار می‏گرفت این عمل‏ به این صورت انجام می‏شد که هوای دریافتی و آب در یک اتاقک که نازل‏های‏ اسپری در آن قرار گرفته بودند،با یکدیگر تماس پیدا کرده و هوا توسط یک فن‏ به صورت اجباری ازمیان بانک اسپری آب،مکش می‏شد.این قبیل اطاقک‏ های‏ اسپری با تشت آب،سطوح خیس و دیگر لوازم اضافی به صورت واحدهای‏ کاملی با یکدیگر ترکیب شده و به عنوان ایرواشر شناخته می ‏شوند.

اجزا و ساختمان ایرواشر:

ایرواشر بر حسب زمان ازیک یا دو بانک اسپری آب تشکیل می‏شود. نازل‏هایی که در این سیستم مورد استفاده قرار می‏گیرند معمولا دارای ظرفیت‏ پاشش آب حدود 4/1/1 تا 2 گالن در دقیقه به ازای هر نازل می‏باشند.مقدار آبی که‏ به هر بانک اسپری فرستاده می‏شود با کمتر یا بیشتر کردن تعداد نازل‏ها قابل‏ تغییر می‏باشد.سطوح خیس را در انتهای محفظهء ایرواشر قرار می‏دهند و عملکرد آن به گونه‏ای است که از خارج شدن قطره‏ های آب شناور در هوا به خارج‏ از ایرواشر جلوگیری می‏کند.ضمنا این سطوح از عبور ذرات ناخالص نیز ممانعت‏ می‏ نمایند طراحی و نصب سطوح خیس به نحوی می‏ باشد که هوای عبوری از این بخش چندین بار تغییر جهت پیدا می‏کند. محفظهء ایرواشر را در سمت مکش‏ فن طراحی و نصب می‏کنند. اگر یک بخش سطوح خیس بعد از هر بانک‏ اسپری آب در ایرواشرهای دو بانکه وجود داشته باشد، این ایرواشر به نام ایرواشر دو مرحله‏ای خوانده می‏شود.

معمولا فن‏ های تغذیه هوا در سیستم‏های سرد کنندهء تبخیری دارای دو سرعت گردش(دو دور)می‏باشند. در این صورت ما برای توزیع هوا x توانایی‏ انتخاب دو مقدار حجمی هوا را داشته و با نصب یک الکتروموتور دو دور،درحالت‏ دور بالا (High speed) در طی گرمترین ساعات روز،ایجاد شرایط ـآسایش‏ و تهویه مطبوع تابستانی بیشتر خواهد بود و در وضعیت قرار دادن دور پائین موتور (Low speed) ،سیستم برای عملکرد در شب و عصر به کار می‏رود.

 

موارد کاربرد ایرواشر:

سیستم سرد کنندهء تبخیری زمانی شرایط هوای آسایش را با بهترین نحو برای ما فراهم می‏کند،که طراحی و انتخاب آن سیستم مطابق با درجه حرارت‏ خشک و رطوبت محل مورد نظر باشد. وقتی که شرایط طراحی حتی کمی زیادتر از شرایط معمول در نظر گرفته‏ شود.احتمال می‏رود که عملکرد دستگاه رضایت بخش نباشد.به طوری که نصب محفظهء ایرواشر در سیستم‏ های تهویه مطبوع، به طور بسیار مؤثری می‏توان انواع بوها و گرد و غبار موجود در هوا را از آن خارج کرد. عملکرد سرد کننده‏ های تبخیری جهت انجام شرایط آسایش وقتی رضایت بخش‏ خواهد بود که گرمای محسوس محل مورد تهویه زیاد و میزان گرمای نهان کم‏ باشد. بنابراین برای فضاهای پر جمعیت مانند فروشگاه‏ های بزرگ و سالن‏های‏ تئاتر و مکان‏های عمومی و…استفاده از این دستگاه مناسب نخواهد بود.

در نتیجه هوای اشباع و یا هوای نزدیک به اشباع،به وسیله سیستم‏ ایرواشر به فضای مورد تهویه فرستاده می‏شود،و باید درجه حرارت هوای‏ خروجی از سیستم،حداقل در حدود 10 یا 12 درجه پائین‏تر از درجه حرارت‏ داخل مکان مورد نظر باشد،سیستم‏های سرد کننده‏ای تبخیری برای‏ 100%هوای بیرونی (Full fresh Air) طراحی شده‏اند،لذا باید برای‏ خارج کردن همان مقدار هوا از فضای مورد تهویه،پیش‏ بینی‏ های لازم‏ صورت پذیرد،چرا که در غیراین صورت افزایش قابل ملاحظ ه‏ای در رطوبت‏ هوا بوجود خواهد آمد.

ایرواشر شامل محفظه‏ های فولادی به شکل مکعب می‏باشد که از سمت بالا(سقف)و سطوح جانبی(دیواره ‏ها)بسته شده است.محفظهء ایرواشر بر روی تشت کم عمقی از جنس فولاد یا بتن با آب بندی کامل‏ نصب می‏گردد.در انتهای مسیر ورودی هوا به بستر ایرواشر،موج‏گیرهای‏ ورودی نصب می‏گردند تا علاوه بر یکسان کردن سرعت هوا دراین محفظه، مقدار آب اسپری را که در اثر جریان‏های هوا به عقب برگردنیده‏ می‏شوند را به حداقل مقدار ممکن برسانند.

در قسمت محفظهء ایرواشر با نصب دو بانک اسپری آب و آرایش‏ همگون و متقارن نازل‏ها،می‏توان به توزیع یکسان قطرات اسپری آب در درون محفظه رسید.بعد ار تماس هوا با آب اسپری شده،آب به درون تشت‏ جمع و مجددا به وسیلهء پمپ سیرکولاسیون به بانک‏های اسپری آب‏ برگردانیده می‏شود

نصب و  راه‏ اندازی و نگهداری ایرواشر:

قبل از ساخت فونداسیون،انتخاب محل آن از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است.هنگام انتخاب محل نصب دستگاه نکات مهمی باید مورد توجه قرار بگیرد.به عنوان مثال محل عبور کانال‏های هوای رفت و برگشت در محل نصب کاملا مشخص شده باشد و بطور کلی طبق نقشه عمل می‏شود. اتصال آبگرم،آبسرد به کویل گرمائی، اتصال لوله بخار، اتصال لوله‏ تخلیه آب تقطیر شده روی سطح کویل سرمائی و اتصال برق دستگاه از جمله اتصالات می‏باشد که باید با دقت و ظرافت خاص انجام‏ گیرد.

نگهداری دستگاه ایرواشر مهمترین قسمت را تشکیل می‏دهد که به‏ شرح زیر باید عمل شود.

بازدید از وضعیت تسمه‏ ها و گردش فن‏ ایرواشر

بازدید وضعیت سیرکولاسیون آب و گرم و سرد

اندازه‏گیری آمپر مصرفی‏ ایرواشر

تنظیم دمپرهای هوای تازه و برگشتی‏

کنترل گرفتگی مسیر لوله تخلیه آب تقطیر شده روی سطوح‏ کوئل.

برنامه نگهداری دستگاه ایرواشر بر حسب زمان بدین شکل می ‏باشد.

نگهداری هفتگی ایرواشر بازدید از گرفتگی فیلترها

نگهداری ماهانه  ایرواشر بازدید از وضعیت یاتاقان و شستشوی فیلترها

نگهداری شش ماهه  ایرواشر ، بازدید و تعویض قطعات‏

نتیجه:

با توجه به نیاز می‏تون از سیستم ایرواشر برای کاربردهای رطوبت‏ زنی،رطوبت زدائی و یا سرمایش تبخیری استفاده کرد.ضمنا با نصب‏ محفظهء ایرواشر در سیستم‏های تهویه مطبوع،به طور بسیار مؤثری می‏توان‏ انواع بوها و گرد و غبار موجود در هوا را از آن خارج کرد.اصولا استفاده از سیستم ایرواشر برای کاربردهای صنعتی و خانگی در مقایسه با سایر سیستم‏های سرد کننده بسیار مقرون به صرفه و ارزان‏تر می‏باشد.

ضمنا هزینه‏ های نصب و راه‏ اندازی و نگهداری این سیستم تبخیری‏ نیز در مقایسه با سیستم ‏های دیگر با صرفه‏ تر و کم هزینه‏ تر خواهد بود و بطور کل می‏توان گفت که در بخش انرژی مقرون به صرفه و قابل اعتماد و انعطاف ‏پذیرند.

تجهیزات سرمایشی موتورخانه نصب تجهیزات

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/behine/domains/behinenergyco.ir/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399